Požarevac, 8. april 2016. godine
U Požarevcu, u okviru projekta “Podrška Evropske unije inkluzivnom društvu”, održana je promocija projekta „Podrška edukativnoj inkluziji Roma na svim obrazovnim nivoima i podrška samozapošljavanju u Požarevcu – Naše pravo da živimo bolje“.
Projekat “Naše pravo da živimo bolje” je finansiran od strane Evropske unije a sprovode ga Udruženje Roma Braničevskog okruga, kao nosilac projekta i Grad Požarevac, kao partner uz podršku Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, kao glavnog korisnika projekta. Ova aktivnost je deo projekta “Podrška Evropske unije inkluzivnom društvu”, koju EU finasira sa 5.4 miliona evra, a koji sprovodi Delegacija Evropske unije u Republici Srbiji u saradnji sa Ministarstvom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
Projekat ’Naše pravo da živimo bolje’ je usmeren prema romskoj populaciji i u toku projekta je predviđeno niz aktivnosti vazanih prvenstveno za obrazovanje i zapošljavanje romske populacije u Požarevcu. Predviđeno je da više od 75 romske dece (osnovci i srednjoškolci) bude uključeno u van-nastavke aktivnosti posvećene njihovom boljem razumevanju i savlađivanju školskog gradiva kroz mentorsku podršku. Dodatni časovi biče organizovani iz matematike, srpskog i engleskog jezika, fizike i hemije. Ovaj vide podrške će doprineti boljim rezultatima u redovnom školovanju. Takođe biće redovno organizovane i radionice za romsku decu predškolskog uzrasta i mlađe koja nisu upisana u predškolsku ustanovu.
Kroz projekat je planirana i podrška samozapošljavanju mladih Roma – u saradnji sa partnerom i stručnim službama koje se bave problemima nezaposlenosti Udruženje Roma Braničevskog okruga će sprovesti niz aktivnosti sa ciljem da se smanji stopa nezaposlenosti Roma. U ovoj fazi projekta predviđeno je stažiranje mladih Roma u javnim i privatnim preduzećima, otvaranje biznis inkubatora, sprovođenje obuka za pokretanje sopstvenog biznisa, dodelu opreme za Rome koji imaju želju da postanu preduzetnici.
Pored navedenih projektnih aktivnosti u okviru projekta biće organizovano i niz raznih događaja koji će omogućiti ne samo romsku populaciju da učestvuju ali i širu populacije kao što su akcije prikupljanja korišćene garderobe, obeližavanje međunarodne praznike, i niz drugi o kojim će bit obavešteno stanovništvo putem lokalnih medija u toku 18 meseci realizacije projekta.
Jedna od glavnih aktivnosti je ažuriranje postojećeg Lokalnog akcionog plana za unapređenje položaja Roma na teritoriji grada usvojenog u decembru 2015.godine na Skupštini grada Požrevca i usklađivanje sa usvojenom Nacionalnom strategijom za socijalno uključivanje Roma i Romkinja u Republici Srbiji za period od 2016. do 2025.godine. Usvajanje Akcionog plana omogućiće dalje finansiranje aktivnosti nakon završetka projekta ali i rešavanje drugih gorućih problema romske populacije u Požarevcu.
Konferencija za medije je održana na Međunarodni dan Roma, što nije slučajnost, obzirom da projekat ima za cilj rešavanje glavnih problema Roma – siromaštvo, obrazovanje, (ne)zaposlenost. Gosti koji su govorili na temu rešavanja problema Roma, sagledanih iz nekoliko različitih tačaka percepcije, su predstavnici institucija i organizacija civilnog društva: Delegacije Evropske unije u Republici Srbiji; Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja; Narodne skupština Republike Srbije; Ujedinjenih nacija; Kancelarije za ljudska i manjinska prava Republike Srbije; Grada Požarevca; Foruma Roma Srbije; Kancelarije za ljudska i manjinska prava; OCD “Romanipen” iz Kragujevca; Fondacije Roza Luksemburg; HELP Misije u Srbiji; Udruženja Roma Braničevskog okruga.
Trajanje projekta je 18 meseci a ukupna vrednost projekta je 118 116. 86 EUR
Projekat “Evropska podrška inkluzivnom društvu”, koji Evropska unija finansira sa 5,4 miliona evra, ima za cilj da obezbedi veću društvenu uključenost ugroženih grupa u Srbiji kao što su starija lica, deca, pripadnici manjina uključujući Rome i Romkinje i drugi. EU je kroz projekat bespovratno dodelila 4,3 miliona evra u vidu 28 grantova , koji će se realizovati u 36 gradova i opština u Srbiji do kraja 2017. Projekti, koje sprovode republičke i pokrajinske institucije socijalne zaštite, opštine i gradovi, centri za socijalni rad, udruženja građana, fondacije, obrazovne ustanove i javna preduzeća, će povećati obim i kvalitet usluga na lokalu u oblasti socijalne i zdravstvene zaštite, stanovanja, obrazovanja i zapošljavanja i time ojačati društvenu uključenost ugroženih grupa.
Projekat sprovodi Delegacije Evropske unije u Republici Srbiji u saradnji sa Ministarstvom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja
Više o projektu možete saznati na www.socijalnainkluzija.rs